![Širok izbor Kolesni lezaj rezervnih delov](https://www.euavtodeli.si/eu/img/zagl.png)
Imate pravico do vračila v
14-ih dneh po prejemu svojega Kolesni lezaj za Vzmetenje
Več
V naši Kolesni lezaj za Vzmetenje spletni trgovini so na voljo naslednji načini plačila
Več
Po oddaji svojega naročila v naši Kolesni lezaj za Vzmetenje trgovini, lahko izberete svojega kurirja
Več
Vpišite Vašo e-poštni naslov in geslo
Nimate računa na EUavtodeli.si? Registrirajte, v manj kot 1,5 minuti.
IZBERITE SVOJ AVTO
Izberite svoj avto za nakup rezervnega dela, ki se 100% ujema z vašim avtom
Kolesni ležaj avtomobila - Namen in delovanje
Kolesni ležaj omogoča vrtenje na osi z vzdrževanjem vodilne osi, ob hkratnem zmanjšanju rotacijskega upora. Kolesni ležaj tako prevzame radialne in aksialne sil, ki se pojavijo v času vrtenja kolesa. Centrifugalne sile, ki izhajajo iz samega rotacijskega gibanja, delujejo pravokotno na os, medtem ko aksialne sile delujejo v smeri osi. Te se pojavijo predvsem pri zavijanju vozila. Kolesni ležaji so del ohišja in se nahajajo v notranjosti pesta kolesa . Na splošno so sestavljeni iz zunanjega in notranjega obroča, vrtljivega okroglega elementa, kot tudi kletke, ki obdaja telo valja na enaki razdalji. Trenje pri vrtenju, ki se pojavlja predvsem v kolesnih ležajih, se zmanjšuje z mazivom. Sodobni kolesni ležaji imajo stalno polnjenje masti in delujejo brez vzdrževanja. Med priznanimi proizvajalci kolesnih ležajev so STARK, SKF, SNR, FEBI BILSTEIN, MAPCO in HERTH + BUSS.
Če se kolesni ležaj pokvari. Kaj se lahko zgodi?
Zaradi trenja pri vrtenju in sil, ki delujejo od zunaj na kolesne ležaje, se ti sčasoma obrabijo. Dodatne obremenitve, kot je vožnja skozi luknje, lahko povečajo obrabo. Zaradi tega imajo kolesni ležaji omejeno življenjsko dobo in jih je treba zamenjati v primerih večje obrabe. Vidni znaki so zvok klikanja ali brušenja pri vožnji med zavoji, kar je še posebej opazno pri višjih hitrostih. Če je ta zvok slišen tudi pri vožnji po ravni površini, to kaže na večjo obrabo. Če kolesni ležaj proizvaja hrup, ga je potrebno takoj zamenjati, sicer se lahko poškodujejo pesto in drugi deli vozila.
Menjava kolesnega ležaja
Zamenjavo pokvarjenega kolesnega ležaja in morebiti tudi pokvarjenega pesta je potrebno izvesti v specializiranih delavnicah. Izkušeni posamezniki se lahko z ustreznim orodjem lotijo popravila tudi sami. V ta namen je potrebno razstaviti kolo, zavorne čeljusti skupaj z oblogo in nosilcem ter zavorni disk. Sledi odstranitev pogonske gred in izravnava nosilca pesta. Po tem je mogoče odstraniti pesto in kolesni ležaj in ju nadomestiti z novima rezervnima deloma. Natančna navodila za vsak avtomobil najdete v avtomobilski literaturi ali na internetu. Če iščete kolesne ležaje, potem boste našli veliko izbiro za večino avtomobilskih znamk in modelov v naši trgovini. Ugodno lahko naročite komplete za kolesne ležaje in ustrezna orodja.